Home > Products > B&R > B&R X20CP3484 X20 System Celeron PLC CPU
B&R X20CP3484 X20 System Celeron PLC CPU
  • B&R X20CP3484 X20 System Celeron PLC CPUB&R X20CP3484 X20 System Celeron PLC CPU
  • Model:
    X20CP3484
  • Brand:
    B&R
  • Type:
    Standard X20 System Industrial PLC Controller
  • Warranty:
    100% New Original
  • Shipping:
    Fast Global Shipping via FedEx and DHL Express
Send Inquiry
Product Description
Short description
Interfaces 1x RS232, 1x Ethernet, 1x POWERLINK V1/V2, 2x USB, 1x X2X Link
System module CPU
General information
B&R ID code 0x23A6
Cooling Fanless
Status indicators CPU function, overtemperature, Ethernet, POWERLINK, CompactFlash, battery
Diagnostics
Battery Yes, using LED status indicator and software
CPU function Yes, using LED status indicator
CompactFlash Yes, using LED status indicator
Ethernet Yes, using LED status indicator
POWERLINK Yes, using LED status indicator
Overtemperature Yes, using LED status indicator
Diagnostics - Fan -
Support
ACOPOS support Yes
Visual Components support Yes
Power consumption without memory card, interface module and USB 10.5 W
Internal power consumption of X2X Link and I/O power supply
Bus 1.42 W
Internal I/O 0.6 W
Additional power dissipation caused by actuators (resistive) [W] -
Electrical isolation
IF1 - IF2 Yes
IF1 - IF3 Yes
IF1 - IF4 No
IF1 - IF5 No
IF1 - IF6 Yes
IF2 - IF4 Yes
IF2 - IF5 Yes
IF3 - IF4 Yes
IF3 - IF5 Yes
IF4 - IF5 No
IF4 - IF6 Yes
IF5 - IF6 Yes
PLC - IF1 No
PLC - IF2 Yes
PLC - IF3 Yes
PLC - IF4 No
PLC - IF5 No
PLC - IF6 Yes
Certifications
CE Yes
UKCA Yes
ATEX Zone 2, II 3G Ex nA nC IIA T5 Gc
IP20, Ta (see X20 user's manual)
FTZÚ 09 ATEX 0083X
UL cULus E115267
Industrial control equipment
HazLoc cCSAus 244665
Process control equipment
for hazardous locations
Class I, Division 2, Groups ABCD, T5
DNV Temperature: B(0 to 55°C)
Humidity: B(up to 100%)
Vibration: B(4 g)
EMC: B(bridge and open deck)
CCS Yes
LR ENV1
KR Yes
ABS Yes
BV EC33B
Temperature: 5 - 55°C
Vibration: 4 g
EMC: Bridge and open deck
KC Yes
CPU and X2X Link power supply
Input voltage 24 VDC -15% / +20%
Input current Max. 2.2 A
Fuse Integrated, cannot be replaced
Reverse polarity protection Yes
X2X Link power supply output
Nominal output power 7 W
Parallel connection Yes
Redundant operation Yes
Input I/O power supply
Fuse Required line fuse: Max. 10 A, slow-blow
Output I/O power supply
Nominal output voltage 24 VDC
Permissible contact load 10 A
Power supply - General information
Status indicators Overload, operating status, module status, RS232 data transfer
Diagnostics
RS232 data transfer Yes, using LED status indicator
Module run/error Yes, using LED status indicator and software
Overload Yes, using LED status indicator and software
Electrical isolation
I/O supply - I/O power supply No
CPU/X2X Link supply - CPU/X2X Link power supply Yes
Controller
CompactFlash slot 1
Real-time clock Nonvolatile, resolution 1 s, -20 to 20 ppm accuracy at 25°C
FPU Yes
Processor
Type Celeron 266 (compatible)
L2 cache -
L1 cache for data and program code 2x 16 kB
Integrated I/O processor Processes I/O data points in the background
Modular interface slots 3
Remanent variables Max. 64 kB
Shortest task class cycle time 800 µs
Typical instruction cycle time 0.007 µs
Data buffering
Battery monitoring Yes
Lithium battery At least 3 years
Standard memory
RAM 32 MB SDRAM
User RAM 1 MB SRAM
Interfaces
Interface IF1
Type RS232
Variant Connection via 12-pin terminal block TB12
Transfer rate Max. 115.2 kbit/s
Interface IF2
Type Ethernet
Variant Shielded RJ45
Line length Max. 100 m between 2 stations (segment length)
Transfer rate 10/100 Mbit/s
Interface IF3
Fieldbus POWERLINK V1/V2
Type 100BASE-T (ANSI/IEEE 802.3)
Variant Shielded RJ45
Transfer rate 100 Mbit/s
Interface IF4
Type USB 1.1
Variant Type A
Max. output current 0.5 A
Interface IF5
Type USB 1.1
Variant Type A
Max. output current 0.5 A
Interface IF6
Type X2X Link master
Quantity 1
Operating conditions
Mounting orientation
Horizontal Yes
Vertical Yes
Installation elevation above sea level
0 to 2000 m No limitation
>2000 m Reduction of ambient temperature by 0.5°C per 100 m
Degree of protection per EN 60529 IP20
Ambient conditions
Temperature
Operation
Horizontal mounting orientation 0 to 55°C
Vertical mounting orientation 0 to 50°C
Derating -
Storage -25 to 70°C
Transport -25 to 70°C
Relative humidity
Operation 5 to 95%, non-condensing
Storage 5 to 95%, non-condensing
Transport 5 to 95%, non-condensing
Mechanical properties
Note Order application memory (CompactFlash) separately
Backup battery included in delivery
X20 end cover plate (right) included in delivery
12-pin X20 terminal block included in delivery
Interface module slot covers included in delivery
Dimensions
Width 200 mm
Height 99 mm
Depth 85 mm